Diğer

  Transport Fever 2 Başlangıç Rehberi (İleri Düzey)

  Mikro ekonomi ve yönetim oyunlarını simülasyon kategorisinde birleştiren harika bir oyun. Transport Fever 2 taşımacılık üzerine kurulan bir başyapıt. Geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe onlarca farklı dönemde taşıma yapabileceğiniz kaliteli bir oyun. Transport Fever 2 başlangıç rehberi sayesinde böylesine zor bir oyunda nasıl başarılı bir şirket kurabileceğinizi sade adımlarla anlattık.

  Senaryo dışında oynanabilen “serbest oyun” birçok oyuncunun oynamayı tercih ettiği seçenek olarak öne çıkıyor. Serbest oyunda oluşturulan haritada yer alan şehirlerin, fabrikaların ve hammaddelerin miktarını ayarlayabiliyoruz. Başlangıç yılı ve parası da ayarlanabilir seçeneklerden bir tanesi. Bu yüzden hazırladığımız içerik serbest oyun modu için geçerli olacaktır.

  Başlangıç Yılına Göre Strateji Hazırlayın

  Transport Fever 2 oyuncuları başlangıç yıllarını kendileri belirleyebiliyorlar. En erken 1850 yılına alabildiğimiz başlangıcı 2000 yılına kadar ayarlayabiliyoruz. Bu yüzden serbest oyuna başlamadan önce hangi yılda oynamak istediğinize karar verin. Çünkü; Ekstrem büyüklükte bir haritaya 1850 yılında başlatırsanız o dönemin teknoloji seviyesinde en iyi araçlar at arabası olacaktır. At arabaları saatte 15-20 kilometre yol alabilirler. Bu durumda lojistik kurulumunda sıkıntı yaratır. Devasa bir haritada bu dengeyi kurmak iflas etmenize sebep olabilir. Bu sebeple stratejinizi iyi oluşturmalısınız.

  • Yeni bir oyuna başlamadan önce hangi yılda başlamak istediğinize karar verin.
  • Başlangıç yılına göre harita büyüklüğü, şehir ve fabrika sayıları gibi oranları ayarlayın.
  • Eğer oyunun temel mekaniklerine çok hakim değilseniz haritadaki engebeleri azaltın.
  • Oyun zorluğu seçeneğini ilk kez oynayacak oyuncular kolay olarak ayarlayabilirler.

  Şirket Merkezinin Konumunu Merkezi Ayarlayın

  Transport Fever 2 başlangıç rehberi içerisinde artık stratejileri nasıl kurabileceğinizi anlatabiliriz. Öncelikle bina olarak hiçbir katkısı olmayan şirket merkezimizi konumlandırmamız gerekir. Bu işlem zorunlu değildir. Fakat kağıt üzerinde bir strateji oluştururken bize yardımcı olur. Kağıt dediğimizse elbette devasa bir harita…

  Haritanın merkez bölgesinde nüfuzu yoğun bir şehri kendimize ana şehir olarak seçtikten sonra yapmamız gereken birçok iş bulunuyor. Bu noktada oyunu durdurup kafamızdaki planı belirlememiz gerekir. Bu planı yaparken ise ekonomi durumumuz büyük önem taşır. Eğer zor oyun modu seçip oynuyorsanız başlangıç paranız 5.000.000 $ olarak gelir. Bu paranın tamamını da bankadan kredi olarak alırız. Yani hiçbir şey yapmasanız bile yıllık faiz oranı sebebiyle zarar edebilirsiniz. Bu yüzden mantıklı hareket edilmelidir.

  Tüm bunların yanı sıra şirket merkezini neden mi merkezi ayarlıyoruz? Oyunun ilerlediği her vakit şehirler büyümeye, gelişmeye ve ihtiyaçlarını artırmaya devam ederler. Bu sebepten dolayı lojistik “orta oyun” dediğimiz kısımda kafa karıştırır. Düzenli bir ilerleme için merkezde konuşlanmak her zaman yarar sağlar.

  Kısa Mesafe İşlerle Başlayın

  Transport Fever 2 oyununda oyuncuların yaptığı en büyük hataların birisi uzun mesafe taşımacılık yapmak istemeleridir. Eğer oyuna başladığınız yıl teknoloji olarak çok gerideyse kısa mesafe işler her zaman yüksek kâr bıraktırır. Bir şehrin ihtiyaç ürünleri yakın mesafe içerisinde üretim zincirine sokulabiliyorsa o şehirde ilk işimizi kurabiliriz.

  Transport Fever 2 mikro ekonomiye sahip bir oyundur. Bu durumda da az bile olsa sürekli kâr etmek ileriye dönük güzel bir yatırımdır. Yapacağımız işlerde kısa mesafe olmalarına dikkat edersek az mesafede bile düzenli gelir sağlanabilir.

  Araçları Zamanla Çoğaltın

  Yapılan büyük hatalardan birisi ise araç sayılarının orantısız olmasındandır. Oyunda sahibi olduğumuz her aracın yıllık bakım giderleri vardır. Bu giderler o araç iş yapsa da yapmasa da hep aynı kalır. Araçların kâr oranını dengelemek önemlidir.

  Ayrıca bir hammadde alanını işlemeye aldıktan sonra transfer süreci zamanla çoğalır. Şehirden talep geldikçe fabrika üretim sıklığını artırır. Fabrikanın talebinin artması ise hammaddenin çıktığı alandaki üretimi çoğaltır. Bu yüzden oluşturduğunuz transfer hatlarına bir anda 50 tane araç atamayın. Bir transfer hattının maksimuma ulaştığını anlamak için her aracın doluluk oranına ve sıra bekleyen araç sayısına dikkat ederek atama yapabilirsiniz.

  Yeni Yollar İnşa Edin

  Transport Fever 2 haritaları oluşturulurken “Seed” mantığına dayanır. Bu durumda bir nevi rastgele oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple şehirler arasındaki bağlantılar uzun olabilir. Bu bağlantıları kısaltmak için yeni yollar inşa edilmelidir. Elbette bunu yaparken yeterli bütçeye sahip olduğunuza dikkat edilmelidir. Örneğin; 2.000.000$ kalan bütçenizin 1.500.000$ kadarını o an yola ayırmak mantıklı değildir. Bu konuda 1/10 mantığını takip edebilirsiniz. Yani bütçenizin 10da1’i kadar yollar için harcama yapmanız mantıklı olacaktır.

  Ulaşım Noktalarını Dikkatli Seçin

  Transport Fever 2 başlangıç rehberi için sizlere aktaracağımız son ipucu ise ulaşım noktaları konusunda olacak. Bildiğiniz üzere oyunda şehir içi ve şehirlerarası ulaşım önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden zarar etmeden ulaşımı en doğru şekilde kurgulamalısınız.

  Örnek vermek gerekirse; 2 şehir arasında yolcu tren hattı mı kurmak istiyorsunuz? O zaman bu hattı kuracağınız şehirlerin nüfusu yüksek şehirler olmasına özen gösterin. Çünkü trenlerin yıllık bakım maliyetleri oldukça yüksektir. Bu yüzden boş gittiklerinde sizlere çok ciddi zararlar verebilirler.

  Güzel bir ulaşım ağı kurmak için tren yolunu her zaman ikinci seçenek olarak görün. Şehirler arası ulaşım için kurulan hatlarda araba veya otobüs yolculukları her zaman daha kârlıdır. Özellikle birbirine çok yakın iki şehir varsa…

  Transport Fever 2 oyununu profesyonel bir şekilde oynamanız için aktarabileceklerimiz şimdilik bu kadar. Daha fazla bu tür içerik görmek isterseniz oyun rehberleri kategorisine göz atmayı unutmayın.

  Frodo Baggins
  Frodo Baggins
  Ayrıkvadi'de aylakça dolaşırken kendi senaryosunu yazmaya başlayan oyun yazarı.
  Sevilen İçerikler

  Benzer İçerikler