Diğer

  Manor Lords İncelemesi! Nasıl Bir Oyun, Alınır Mı?

  Büyük bir emeğin karşılığını nasıl aldığını bilmek ister miydiniz? Manor Lords incelemesi yapacağımız bu içerikte küçük bir oyunun nasıl harikulade bir yapıma dönüştüğünü hep beraber tanıklık edeceğiz. Ortaçağda geçen ve küçük bir topluluğu yönettiğimiz bu oyunda yeri gelecek huzur bulacak yeri gelecek düşmanlarımızla büyük savaşlar vereceğiz.

  Manor Lords Nasıl Bir Oyun?

  Manor Lords son zamanlarda adını sıkça duyuran yapımlardan bir tanesi. Fakat adını duyduğunuz bu yapımın nasıl bu aşamaya geldiğini birçok oyuncu bilmiyor. Polonyalı oyun yapımcısı olan Greg Styczen tarafından geliştirilen oyun orta çağda şehir kurma üzerine. Aslında tam olarak şehir bile diyemeyiz. Çünkü oyunun adını dilimize çevirdiğimizde “Tımar Sahibi” veya “Tımar Beyi” gibi bir anlam ifade ediyor. Evet, oyunda tımar üzerine.

  Gelişme Aşamasında Olan Bir Kasaba

  Belirli zorluklar ve farklı senaryolarda oynadığımız bu oyunda amacımız bize tahsis edilen o küçük araziyi genişletmek ve huzur sağlamak. Fakat bunları yaparken başka görevlerimizde olacak! Bizim yerleşkelerimizde yaşayan insanlarımızı mutlu etmek gibi. Geçmişte oynayanlarınız oldu mu bilmiyoruz fakat bu oyunu oynarken Banished esintileri almamak şaşırtıcı olacaktır.

  Genel olarak özetlemek gerekirse strateji, şehir kurma ve yönetim türlerinin birleşimi güzel bir yapım. Elbette her güzelliğin bir kusuru vardır. Bu oyunun en büyük kusuru ise henüz erken erişim aşamasında çıkış yapmış olması.. Peki bu neyi değiştirir? Tam içerik için biraz daha beklemek dışında hiçbir şeyi.. Tek kişinin yapmış olduğu bir oyun XBox Game Pass hizmetinden çıkış yapacak başarıyı yakalıyorsa o oyun kesinlikle başarılır.

  Optimizasyon

  Manor Lords orta ölçekli bilgisayarlardan rahatlıkla oynanabilir bir oyun olmuş. Harika bir yapıya sahip olmasına rağmen oldukça akıcı ve herhangi bir kırılma gibi durumlar oluşmuyor. Bunun yanı sıra DLSS desteğine sahip olması ise oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Oyunda yakınlaştırma yaptığımızda bile ortamı hissedebiliyor ve akıcı bir şekilde oyunu oynayabiliyoruz.

  Manor Lords: Lojistik Birimi

  Oyunun ayarlarına baktığımızda şuan için çok ayarlanabilir seçenek bulunmuyor. Detaylı grafik ayarları yapabilmemize olanak sağlasa da o kişiye özel rötuş imkanı henüz eklenmemiş. Elbette erken erişim bir yapım olduğunu da unutmamalıyız.

  Optimizasyon Puanı: 90

  Grafikler

  4K çözünürlük ve DLSS desteğinin olması bu oyunu özel yapan durumlardan bir tanesi. Tek kişinin yapmış olmasına rağmen harika bir grafik yapısına sahip oyunda dört mevsim yaşanıyor. Döngü içerisindeki mevsim geçişleri, animasyonlar, dokular ve aklınıza gelecek her şey en iyi şekilde işlenmiş.

  O çağlara ait atmosferi yansıtma açısından ise renk paletleri oldukça güzel. Henüz bazı şeyler tam olarak oturmasa bile şu haliyle bile türünün en iyilerinden birisi dersek yalan söylemiş olmayız. Eğer bu tür oyunlarda grafik kalitesine önem veriyorsanız eminiz sizin de hoşunuza gidecek.

  Grafik Puanı: 90

  Kurgu

  Ortaçağ oyunları içerisinde kült yapımlardan bir tanesi olmaya aday. Tımar sistemini ele alan ve bunu içerisinde çok ayrı bir hikaye ile barındıran oyunu oynarken değişik düşüncelere dalıp gidebiliyoruz. Eğer ekstrem zorluk seviyesinde oynamıyorsanız genellikle huzur verici bir oyun diyebiliriz. Özellikle o efsanevi oyun müzikleri ve normal hızda ilerlemenin verdiği tat çok başka oluyor. Özellikle 3 boyutlu bakışa geçip halkın arasında bir “Lord” olarak yürümek… Gerçekten bazı şeyler çok büyük bir keyif katabiliyor değil mi?

  Manor Lords 3 Boyutlu Gezinti
  Manor Lords 3 Boyutlu Gezinti

  Elbette olaya sadece huzur olarak bakmamamız gerekiyor. Oyunun iyice geliştirilen savaş sistemi de bir hayli keyifli hale gelmiş. Artık haritada yer alan diğer rakipler üzerinde hak iddia edebiliyor, onlara savaş açabiliyor veya haydutlarla uğraşmak zorunda kalabiliyoruz. Bu tamamen oynadığınız senaryoya göre değişkenlik gösteriyor.

  Oyunun beta tarafını da test eden birisi olarak söyleyebilirim ki erken erişimden çıktıktan sonra büyük bir gelişim geçirecektir. Fakat biz puanlama yaparken erken erişimde eksikler olması sebebiyle kurgu puanını düşük tuttuk. Oyunun gelişme aşamasını hep beraber takip edeceğiz. Belki bir gün efsanevi bir süreci hep beraber hatırlayacağız…

  Kurgu Puanı: 80

  Fiyat

  Manor Lords tek kişinin geliştirdiği bir oyun olmasına rağmen oldukça popüler bir hale geldi. Fakat Steam üzerinden satın almak istediğimizde fiyatının 19.99$ olduğunu görüyoruz. Henüz bitmemiş bir oyunun bu denli yüksek bir fiyattan satılması kötü bir durum. Ülkemize özel fiyatlandırma olmayışı da eksilerden bir tanesi. Bu fiyatlandırmaya rağmen oyunu XBox Game Pass ile oynayabilmemiz ise avantaj. Bu sebeple fiyat kırarken bunları göz önünde bulundur ve çok fiyat kırmıyoruz…

  Fiyat Puanı: 75

  Sonuç

  Manor Lords incelemesi için söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar! Oyunun henüz erken erişimde olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğer XBox Game Pass aboneliğiniz mevcutsa oynamanızı tavsiye ediyoruz. Oyunu Steam tarafından satın alacaksanız indirimleri beklemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Manor Lords ve diğer benzer oyunlarla ilgili oyun rehberleri için kategoriyi ziyaret etmeyi unutmayın.

  İNCELEME SONUCU
  Optimizasyon
  90 %
  Grafikler
  90 %
  Kurgu
  80 %
  Fiyat
  75 %
  Frodo Baggins
  Frodo Baggins
  Ayrıkvadi'de aylakça dolaşırken kendi senaryosunu yazmaya başlayan oyun yazarı.
  Sevilen İçerikler

  Benzer İçerikler

  Erken erişim olması büyük bir dezavantaj. Halen birçok eksiği bulunan oyun şu hali ile bile türünün en iyilerinden. XBox Game Pass ile beraber gelmesi ise büyük şans. Oynanabilir!Manor Lords İncelemesi! Nasıl Bir Oyun, Alınır Mı?