M&B 2: Bannerlord başlangıç rehberi ile krallığa giden yolda en hızlı adımları atmaya hazır mısınız? Bannerlord için hazırlanmış özel stratejiler, taktik ve ipuçları içeren bu rehber sayesinde hızlı bir şekilde gelişeceksiniz. Büyük bir ordu, atölye, köyler ve şehirler ele geçirecek ve medeniyetinizi zirveye taşıyacaksınız.

Bannerlord oynarken oyuncular genellikle iki farklı yöne doğru yönelim gösterirler. Oyunun ana hikayesi de buna ışık tutar. Ya bağlı olduğunuz krallığa hizmet ederek yükselebilir yada kendi krallığınızı kurma yoluna gidebilirsiniz. Bu sebeple seçimlerinizi doğru yapabilmeniz adına bu harika rehberi hazırladık.

Bannerlord Başlangıç Rehberi

Bir oyunda ustalaşmanın en iyi yolu ne yapacağınızı bilmenizden geçer. Profesyonel bir başlangıç yaparak hedefe odaklanmak finale giden yolda alınan mantıklı bir karardır. Bildiğiniz üzere M&B 2: Bannerlord içerisinde farklı medeniyetlere yer verir. Bu medeniyetlerin bağlı olduğu krallıkların ise kendilerine has özellikleri vardır. Nasıl bir savaş stratejisi izleyeceğinizin ilk adımı doğru medeniyeti seçmektir.

Krallık ve Karakter Seçimi

Oyuna başlarken oluşturacağınız karakteri seçeceğiniz medeniyet ile bağdaştırmanız gerekir. Bannerlord oyununda toplam 8 farklı krallık bulunmaktadır. Bu krallıklar ve medeniyetlerinin avantajları ise şu şekildedir;

  • İmparatorluk (Kuzey-Güney-Batı): Şehirde yapılan projeler, sur onarımları ve kuşatma silahlarına %20 inşaat hızı bonusu verir.
  • Vlandiya: Askerler girdikleri savaşlardan %20 daha fazla tecrübe puanı kazanırlar.
  • Sturgiya: Karlı topraklarda %20 daha hızlı hareket edersiniz.
  • Kuzait: Atlı birimleriniz haritada %10 daha hızlı ilerler.
  • Aseray: Kervanlar %30 daha ucuz fiyata oluşturulur. Ayrıca ticarette gelir kaybı %10 azalır.
  • Batanya: Ormanlık alanlarda %10 daha hızlı ilerlersiniz.

Okuduğunuz üzere her krallığın kendine has özellikleri mevcut. Bu noktada oluşturacağınız karakter ile en uyumlu özelliğin bulunduğu medeniyet ile oyuna başlamalısınız. Bildiğiniz gibi başladığınız medeniyet ne olursa olsun oyun içerisinde istediğiniz krallığa katılabilirsiniz.

Bannerlord Başlangıç Rehberi
Bannerlord Başlangıç Rehberi

Elbette işimiz sadece medeniyet seçimi ile sınırlı değil. İleriye dönük bir şekilde savaş tarzınızı hayal etmeli ve karakterinizi ona göre oluşturmalısınız. Örneğin okçu olmayı istiyorsanız daha kısa boy gibi.. Savaşma tarzınız ile örtüşecek bir karakter oluşturmanız büyük bir önem teşkil edecektir.

Altın & Düzenli Gelir

Mount & Blade serisindeki tüm oyunlarda para birimi oldukça değerlidir. Oyunda para harcayarak ordunun ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir. Her askerin günlük belirli bir maaşı bulunmaktadır. Bu maaşa ek olarak askerlerin gıda ihtiyaçları da vardır. Elbette ordunuzun bir diğer parçası olan yoldaşlarınız içinde ekipman alınmalıdır. Tüm bunları hesaba kattığımızda günlük gelir ve altın kazanmak önemlidir.

Düzenli gelir sağlamanın en güzel yolu şehirlerde bulunan atölyeleri satın almaktır. Atölyeler sizlere günlük belirli miktarlarda para bırakır. Bu parayla ordunun giderlerini rahatlıkla karşılamanız mümkün. Elbette ileri aşamada devasa orduya geçtiğinizde diğer ek gelirlere de yönelmeniz gerecek. Fakat Bannerlord başlangıç rehberi için tavsiyemiz ilk olarak atölye desteği almanız yönünde. Bannerlord Atölye Rehberi (Detaylı) isimli konumuzda hangi atölyenin en iyi kârı bıraktığını öğrenebilirsiniz.

Unutmayın, bu oyunda tüm kurgu para üzerinedir. Ne kadar yüksek paralara çıkarsanız o kadar hızlı güçlenirsiniz. Bu yüzden ticaret yapın, sürekli savaşın ve oyunun tüm dinamiklerini keşfedin.

Turnuvalar

Para konusundan bahsetmişken oyunun en güzel mekaniklerinden birisi olan turnuvalardan bahsetmezsek olmazdı. Şehirlerde sürekli olarak turnuvalar düzenlenir. Bu turnuvalar başlangıç oyuncuları için bulunmaz bir nimet gibidir. Çünkü her turnuvada oldukça güzel tecrübe puanı kasabilirsiniz. Eğer kazanır ve üstünüze bahis yatırırsanız da güzel paralar kazanmanız mümkün.

Turnuvaların yararı sadece bununla sınırlı değil. Turnuvanın gerçekleştiği şehirdeki önemli insanlara turnuva başarınızı sunabilir ve şöhret kasabilirsiniz. M&B 2: Bannerlord oyununda nam, şöhret, onur ve benzer özellikler oyun sonundaki tüm kararlarınızı etkileyecektir. Bu yüzden erken aşamada bunlara ulaşmanın en iyi yolu turnuvalardır. Şehirlerde bulunan turnuva yöneticisi ile konuşarak sürekli turnuvalara katılmanız gerekir.

Ordu Dengesi

Gittiğiniz her köyden ve şehirden ordunuza asker katarak dengeyi bozmamanız gerekir. Stratejik olarak belirlediğiniz hedeflerinize yakın köylerin görevlerini yapın. Yapacağınız bu görevler sonrası o köyle olan ilişkileriniz gelişir. Bu sayede oradan alacağınız askerler daha kaliteli gelir. Çaylakların ise sayısı oldukça artar.

Bunun yanında az önce bahsettiğimiz gibi günlük giderler açısından hızlı büyümemek önemlidir. Büyük bir ordu yerine ilk hedefiniz karakterinizi geliştirmek olmalıdır. Çünkü karakteriniz geliştikçe seviye atlar. Seviye atlamanın ise faydaları fazladır. Bazı seviye özellikleri ordu giderlerini, gıda ihtiyaçlarını ve benzer şeyleri belirli oranda düşürmeyi sağlar. Ordu dengesini her zaman gözetmeli ve geliriniz ile doğru orantıda büyümeye özen göstermelisiniz.

İlişkiler

Bannerlord diplomasi yönünden de değerli bir oyundur. Oyunun başlangıcından sonuna kadar tüm herkesle iyi geçinmeniz sizi rahat ettirir. Eğer rol olarak kafanızda gaddar ve cani bir karakter yoksa tüm medeniyetler ile aranızı iyi tutun. Çünkü ileride krallık kurmak isterseniz büyük aileleri yanınıza çekmek daha kolay olacaktır. Krallık kurmak demişken… M&B: Bannerlord Krallık Kurma Rehberi ile krallığın nasıl kurulacağını öğrenin.

Krallıkların güncel son hükümdarları ile ilişkileri geliştirmeniz o krallıkta daha çok toprak sahibi olmanıza yarayabilir. Üst düzey aileler ve taht sahibi ile aranız sürekli iyi olsun. Eğer fetih sonrası oylamalarda adınız geçerse insanlar iyi ilişkilerinizden dolayı size köy, kale veya şehir verirken tereddüt etmezler. Bu durumda daha hızlı gelişmenize olanak sağlar.

Not: Aynı zamanda eş adayınızı iyi bir aileden seçerseniz yükselmenize ve ilişkileri geliştirmenize kolaylık sağlayacaktır.

M&B 2: Bannerlord başlangıç rehberi ile taktiksel ve stratejik ipuçları vermeye çalıştık. Oyunun erken aşaması bu rehber sizlere ışık olmayı başaracaktır. Çünkü tüm bu yazılanları yaptığınızda oyunun tüm mekaniklerine hakim olacaksınız.

Paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir