Football Manager tutkunlarının oyun içerisinde yaptığı en keyifli aktivitelerden bir tanesi olan genç oyuncu yetiştirme işlemi için detaylı bir rehber hazırladık. Çocukluğunda başka takımlarda oynarken keşfettiğiniz veya alt yapınızdan çıkan potansiyelli oyuncuları birer yıldız yapmak FM oyuncuları için büyük bir olay. Bunun olay olma sebebiyse menajerlerin kendi emekleriyle piyasaya yıldız oyuncu çıkartma gururu diyebiliriz.

Football Manager gibi ağırlıklı metin tabanlı oyunlarda bu tür oyun içerisinde oyun geliştirmek oyuncuların daha iyi vakit geçirmesine sebep olabiliyor. Farkında olmadan hepimiz bu şekilde alışıyor ve oyunu bu şekilde oynamaya devam ediyoruz. Elbette sadece yıldız oyunculara yönelen menajerlerde mevcut. Bu durum kişiden kişiye değişse de ağırlıklı olarak Football Manager oynayan insanlar genç oyuncu yetiştirme konusundan daha çok keyif alıyorlar.

Football Manager genç oyuncu yetiştirme rehberi içerisinde sizlere genç oyuncunun nasıl yıldız adayına dönüşebileceğini anlattık. Bu bilgilerle sizlerde köklü altyapı takımlarından bir tanesi haline gelebilirsiniz.

Gözlemciler ve Oyuncu Havuzu

Football Manager içerisinde oyuncu yetiştirmek için ilk olarak oyuncuları bulmamız gerekiyor. Genç ve potansiyelli oyuncuları alt yapımızda bulabileceğimiz gibi başka altyapılar üzerinden de elde edebiliriz. Bu yüzden genç oyuncuları bulabileceğimiz bir sistem kurmamız oldukça önemli bir etken. Peki, bu oyuncuları nasıl bulabiliriz? Cevap iyi bir oyuncu havuzu oluşturmaktan geçiyor. Oyuncu havuzunu oluşturabilmemiz için oldukça iyi gözlemciler seçmemiz önemli. Gözlemcilerde ise potansiyel görme ve genç oyuncularla çalışma gibi becerilerin puanı yüksek olması gerekiyor.

Elbette gözlemcinin bilgi birikiminin olduğu ülkelerde önem arz eder. Detaylı ve güzel bir şekilde seçmeli, ihtiyacınız doğrultusunda dağıtmalısınız. FM oynarken gözlemci sayısı gibi sınırların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum üzücü, farkındayız. Fakat bulunduğunuz lig ve yönettiğiniz takıma göre güzel bir dağılım göstermeniz gerekiyor.

FM Wonderkid Yetiştirme Rehberi

Antrenör Kalitesi

Football Manager oynarken genç oyuncu yetiştirmenin en kolay yolu antrenman kalitesidir. Düzenli ve yararlı bir antrenman yaptırabilmek içinse tesislerin yanı sıra profesyonel antrenörlere ihtiyaç duyarız. Oyuncuların gelişim aşamasında personeller kilit role sahip isimlerdir. Bu sebeple; Yeni bir kariyere başladığımızda birçok kişi ilk olarak personel ekibini değiştirir ve alabileceği en iyi antrenörlere yönelir.

Gerçek Football Manager bağımlıları ilk transferleri her zaman teknik ekibe yapar. Bu sayede sezona iyi bir başlangıç yapma şansınız doğar. İyi antrenörler sizlere oyuncuların gelişimi, taktik adaptasyon ve kondisyon gibi birçok konuda yardımcı olurlar. Süreci en aza indirgedikleri gibi sakatlık gibi sorunlarla da karşılaşma olasılığınızı azaltırlar.

Yaşanabilir Tesisler

Hem as takımınız hem genç takımınız için yaşanabilir tesisler temin etmeniz oldukça önemlidir. FM tutkunları en çok alt lig menajerliğini tercih eder. Bu sebeple vasatın vasatı tesisler ile karşılaştıkları herkes tarafından bilinir. Alt lig takımlarında genç oyuncu yetiştirmek oldukça zordur. Bazı menajerlerde geçmişte başarılı fakat günümüzde kötü bir dönem geçiren kulüpleri çalıştırmayı severler. Bu kulüplerin tesisleri diğerlerine oranla iyi seviyededir. Bu gibi örnekler çoğalsa da işin özü şudur ki bir oyuncunun yetişmesi için iyi düzeyde tesisler önemlidir. En az antrenör kalitesi kadar tesis kalitesi de gelişim açısından önemli bir yer teşkil eder.

İlk sezonlarda genelde kulübün içinde bulunduğu ekonomik durumlar yüzünden başkanlar tesis iyileştirmesine gitmeyi pek kabul etmezler. Fakat sonraki sezonlarda başarılar gelip ekonomik durum düzeldikçe tesislere yatırım yaparak genç oyuncu yetiştirme konusunda olanaklarınızı artırabilirsiniz.

Taktiksel Sistem

Birçok menajerin yaptığı hataların başında taktiksel olarak belirli bir sisteme bağlı kalmamak gelir. Genç takımlara getirdiğiniz antrenör ve teknik ekip taktiksel olarak A takıma uyarlı bir sistem geliştirir ve oyuncuları buna göre hazırlarlar. Örneğin A takımda 3-5-2 gibi bir taktik kullanıyorsanız ve altyapı takımınızda potansiyelli yıldız bek adayları mevcutsa bu oyuncular taktiksel olarak kendilerine yer bulamazlar ve süre alamazlar. Altyapı hocalarınız sisteme en uygun oyuncuları tercih eder. Sonuçta matematiksel olarak bu tarz işlemler yapıldığı için hocalar en potansiyelli yerine o mevkide oynayabilen en iyi oyuncuya odaklanırlar. Bu yüzden genç oyuncular süre almakta zorlanırlar. Süre alabilenler ise mevki değişikliğine odaklanacağı için gelişimleri yavaşlar. Football Manager oynarken genç oyuncu yetiştirme konusunda taktiksel tutarlılık ve analiz oldukça önemlidir. Bir taktik yaparken potansiyelli genç oyunculara da göz atmayı ve onların hangi mevkilerde oynayabildiğini analiz etmeyi asla unutmayın!

Süre Alma

Genç oyuncuların potansiyellerine ulaşabilmeleri için bir diğer önemli faktör kulüplerinde süre almalarıdır. Eğer genç yıldızınız A takımda rotasyonda oynayamayacak düzeydeyse o oyuncuyu genç takımda tutmak yerine oynayabileceği bir takıma kiralık göndermek en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar ise: Gittiği takımda ilk 11 oynayabilmek, gittiği takımın potansiyeline uygun bir lig olmasına dikkat etmek ve yine gittiği takımdaki antrenman tesislerinin yeterli düzeyde olmasına özen göstermektir. Tüm bu şartları sağlıyorsa oyuncunuzu gözünüz arkada kalmayacakmış gibi kiralayabilirsiniz.

Oyuncunuz kendi A takımınızda rotasyonda bile olsa forma giymeye uygun bir profile sahipse onu göndermeniz doğru bir karar olmaz. Ama oyuncuya ara ara şans vermeniz ve doğru mentorluk grubuna atamanız onu kısa sürede gelişmeye teşvik eder. Mentorluk grubu demişken;

Mentorluk

Football Manager oynarken bildiğiniz gibi oyunculara uygun mentorluk grupları hazırlanır. Bu gruplar içerisinde bulunan oyuncular birbirlerinin gelişimine ve uyumuna katkıda bulunurlar. Eğer elinizde genç ve potansiyelli bir yıldız adayı oyuncunuz varsa doğru mentorluk grubunda hızlıca gelişim gösterir. Doğru grubu bulmak belirli bir süre vaktinizi alır. Mentorluk grupları adından da anlaşılacağı üzere oyuncuların zihinsel gelişimlerini tetikler. Bu yüzden doğru oyuncuları doğru oyuncular ile gruplandırmalı ve gelişimlerinde hata yapmamalısınız. Eğer bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa mentorluk grubu seçimini yardımcı antrenörlere bırakabilirsiniz.

Football Manager genç oyuncu yetiştirme rehberi içerisinde şuan için söyleyebileceklerimiz bu kadar. Eğer sizlerde oyun içerisinde harika çocuklar (wonderkid) yetiştirmek istiyorsanız rehbere uymalısınız. Bu türde makaleler için “oyun rehberleri” konularına göz atabilirsiniz. Bol eğlenceler!

Paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir