Yaz kış demeden birçok oyuncunun severek oynadığı Don’t Starve oyunu için hayatta kalma ve başlangıç rehberi hazırladık. Don’t Starve başlangıç rehberi ile profesyonel bir başlangıç yapacak ve mevsimleri çabuk atlatacaksınız.

İster tek başınıza isterseniz “Together” sürümü ile arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunda birçok özellik bulunuyor. Haliyle bu özelliklerin ve mekaniklerin tamamına hakim olmak zaman istiyor. Bu rehberde yer alan adımları takip ederek hayatta kalmanın en püf noktalarını keşfedeceksiniz.

Keşif Günleri

Oyuna başladıktan sonra ilk dört beş gün içerisinde keşif yapmalı ve haritanın karanlık noktalarını açmalısınız. Ortaya çıkan haritadan neyin nerede olduğunu bilmeli ve planlamayı ona göre yapmalısınız. Fakat keşif yaparken boş durmadan kaynak toplamalısınız.

Erken aşamada oyundaki toplamanız gereken önemli kaynaklar:

  • Yemiş
  • Saman
  • Ot
  • Dal
  • Taş

Üs ve Kamp Lokasyonu

Yaptığınız keşif en fazla beş gün sürmelidir. Beş günün sonunda kendinize bir yer seçmeli ve kampınızı oraya kurmalısınız. Seçeceğiniz yer ulaşabileceğiniz tüm kaynaklara yakın veya tam ortasında olursa rahat edersiniz. Bunun yanında Buffalo bölgesine de yakın olursa hayvansal kaynakları daha hızlı ve düzenli bir şekilde toplayabilirsiniz.

Don't Starve üs rehberi

Üssünüzü Geliştirin

Kuracağınız üs içerisinde kamp ateşi, bilim makinesi, simya makinesi ve buzdolabı kesin olmalıdır. Oyunda bulunan diğer makine ve aletlerden de yerleştirip basit bir ev yapabilirsiniz. İleri aşamalarda aradığınızı bulabilmeniz için sandıkları da düzenli bir şekilde yapmalısınız. Topladığınız kaynakları kategorilere ayırıp o şekilde depolayabilirsiniz. Fakat bu tamamen opsiyona bağlı bir durum.

Depolama & Mevsim Hazırlığı

Don’t Starve başlangıç rehberi içeriğinde verebileceğimiz en iyi ipucu mevsimsel hazırlıklardır. Oyunda yer alan dört mevsimden yaz ve kış zorlu geçmektedir. Fakat en zor mevsim kıştır. Oyuna başlar başlamaz yapacağımız tüm hazırlıklar kış mevsimi için olmalıdır. Kıyafet üretmek için Buffalo bölgesine gitmek, kışlık yemek stoklamak, ısınma çözümleri bulmak vb. konular büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple tüm hazırlığı yapmalı ve en hazır şekilde kışa giriş yapılmalıdır.

Mevsime hazırlık yaparken depolama yapmak sizi büyük çilelerden koruyacaktır. Özellikle kış mevsiminde soğuk havalar yüzünden yiyecek kıtlığı yaşanabilir. Bu yüzden daha önce yapmış olduğunuz buzdolabı tamamen dolu olmalıdır. Kışın yemişler yetişmezler. Kış gelmeden etrafınızdaki tüm yemişleri toplayın. Yaratıkları keserek et stoklayın. Özellikle kurbağa eti elde etmek kolaydır.

Yerleşik Sisteme Geçin

Don’t Starve başlangıç rehberi için bilmeniz gereken bir diğer ipucu ise yerleşik sistemdir. Oyunda özellikle arıcılık yapmak yiyecek sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır. Üssünüze yakın bir noktada arıcılık bölgenizi kurun. Bu kurulumun tamamını gerçekleştirmeniz birkaç gününüzü alacaktır. Kolay bir iş olarak görmeyin. Çiçek, kelebek ve arı toplamak zordur. Fakat tamamını gerçekleştirip kurulumu tamamladığınız zaman emin olun ki tüm emeğinize değecektir.

Don't Starve Oynanış Rehberi

Aynı zamanda yine ilerleyen süreçte domuz evleri ve kuş tuzakları da düzenli bir şekilde kurulmalıdır. Tüm bunlar yapıldığında kaynak toplama konusunda eliniz fazlasıyla rahatlayacaktır. Yeterli gübreyi topladığınızda yemişleri de üs bölgenize taşımayı unutmayın…

Silahınızı Kuşanın!

Mevsim geçişlerinde, yıl döngüsünde ve benzer bazı durumlarda ekstrem saldırılar alırsınız. Bu tür saldırılardan korunmanın en iyi yolu silahlanmaktır. Üs bölgenizi tuzaklayıp zırh ve silah üretin. Zırh ve silahınızı her zaman üzerinizde taşımalısınız. Gerekirse çanta yaparak envanteri genişletebilirsiniz. Fakat mutlaka silah ve zırhınız her daim üstünüzde olmalıdır. Ani saldırı durumlarında sizi koruyacaktır.

Don’t Starve başlangıç rehberi için sizlere ipuçları ve özel bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla oyun rehberleri için kategorimizi ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu ıssız topraklarda hayatta kalırken bol şanslar dileriz.

Paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir