MMORPG oyunları arasında hayatımıza giren ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden bir oyundan bahsediyoruz. BDO çıktığı günden günümüze kadar belirli bir oyuncu kitlesini kendine hayran bırakan bir yapım. Bizde sizlere kaliteli bir Black Desert başlangıç rehberi sunmak istedik. Eskisine oranla daha az bir oyuncuya sahip olan Black Desert Online için güncel rehberler olmadığını fark ettik. Bu sebeple oyunun son halinin rehberini hazırladık.

Bu rehber içerisinde bulunan bilgilerle hızlı gelişim gösterebilir, para kasma bölgelerini öğrenebilir ve hangi görevleri yapmanız gerektiğini kavrarsınız. Devasa bir haritaya sahip olan ve sürekli büyümeye devam eden oyunun y

Black Desert Online Sunucu Seçimi

Oyunun ülkemize gelmesinden bugüne kadar uzun bir süre geçti. 6 Aralık 2017 tarihinde Türkiye sunucusu ile hayatımıza giriş yapan bu oyunun günümüzde oyuncu sayısı daha az durumdadır. Elbette hiçbir oyunun popülaritesi ilk günkü gibi kalamaz. Öyle ki BDO içinde bu durum geçerlidir. Bazı sosyal medya sitelerinde dönen tartışmalara göre Türkiye sunucusunun yanlış seçim olacağı söyleniyor. Bu durumun doğru olmadığını gönül rahatlığı ile belirtebiliriz.

Kişisel olarak Türkiye sunucusunda oynayan bir oyuncu olarak gayet yeterli oyuncu sayısının olduğunu düşünüyorum. MENA tarafından yapılan düzenli etkinlikler, samimi bir sunucu ortamı ve yardımseverlik birleşince ortaya gerçekten güzel bir tablo çıkıyor. Bu yüzden karakter açarken Türkiye sunucusunda açmanızı tavsiye ederim. Eğer yurtdışında yaşayan biriyseniz Avrupa sunucusunu tercih edebilirsiniz.

Black Desert Online Türkiye Resmi Sayfası: https://www.tr.playblackdesert.com/Main/Index

Black Desert Online Sınıf Seçimi

BDO içerisinde şuan 25’ten fazla karakter bulunuyor. Bu karakterlerin tamamı farklı özelliklere sahipler. Oyunun PVP tarafında güç dengesi farklıyken PVE için tüm karakterlerin eşit olduğunu söylemek mümkün. Yakın dövüşen, büyücü, tank, suikastçı veya kendinizi yakın bulduğunuz bir sınıftan seçim yapabilirsiniz. Şuan oyunda çok büyük bir PVP döndüğünü söylemek zor olur. Bu yüzden PVE sınıfında iyi bir karakter seçmek hızlı seviye atlamanıza ve eşya kasmanıza yardımcı olacaktır.

BDO’nun En İyi 5 PVE Karakteri

Black Desert Online başlangıç rehberi içerisinde sizlere önermek istediğimiz sınıflar mevcut. Şuan oyunun en iyi 5 PVE yapabilen sınıfları şu şekildedir:

 • Drakania
 • Lahn
 • Hashashin
 • Woosa
 • Striker

Bu karakterler elbette tamamen öneriden ibarettir. Biraz önce değindiğimiz üzere oyunun PVE dengesi eşit durumadır.

BDO Seviye Kasma ve Görevler

Karakterinizi oluşturdunuz ve oyuna başladınız. Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? BDO’nun en iyi yönlerinden biriside oyun içindeki yönlendirmeleridir. Oyunu kavrayana kadar hikayeyi takip etmelisiniz. Hikaye anlatımı ve görevler size temel derecede bilgileri öğretecek ve neyi nasıl yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Bunları yaparken ise seviye 55’e kadar rahatlıkla yükseldiğinizi göreceksiniz.

Sadece ana hikayeyi takip ederek 55. seviyeye ulaşabilirsiniz. “Mediah Turu” isimli görevi tamamladıktan sonra ise yapmanız gereken artık oyunun mekaniklerini daha iyi anlamak ve seviye 61’e ulaşmak olacaktır. Seviye 61’e kadar nasıl kasacağınızı düşünmek istemeyenler para kasma ve tecrübe puanı için aşağıda belirtilen bölgeye gidebilirler.

Black Desert Para ve EXP Kasma Bölgeleri

Black Desert içerisinde para kasma gerçekten emek isteyen bir iştir. Her MMORPG içerisinde olduğu gibi eşya seviyesi yükseltilerek oldukça iyi para kasılabilir. Lakin, eşya yükseltme tamamen şans işi olduğundan riskli bir durumdur. BDO para kasma bölgeleri ise daha garanti bir yöntemdir. Özellikle oyuna yeni başlayanlar için önereceğimiz bu bölgede saatte yaklaşık 300M oyun parası elde edebilmeniz mümkün.

Black Desert Para Kasma Bölgesi
Black Desert Para Kasma Bölgesi

Bölge İsmi: Polly’nin Ormanı
Gereken Seviye: 55
Yenilenme: Seri

Black Desert Online başlangıç rehberi için önerilen en iyi para kasma bölgesi Polly’nin Ormanı’dır. Bu orman içerisinde bulunan mantarların hem defansı düşük hem de eşya düşme oranı yüksektir. Eşya derken çerçöp için konuşuyoruz. Çünkü olayın ormanı yaratıklardan düşen çöplerin para etmesidir. Düşen diğer değerli eşyalar ise işin tamamen ekstra kısmıdır. Yaptığımız testler sonrasında herhangi bir parşömen basılmadan bu bölgede 2 saatte 300M oyun parası kasılabildiğini gördük. Bu miktar satılabilir eşyalar ile 500’e yaklaşıyordu. Yine aynı bölgede para kasarken görevler olmadan rahat bir şekilde 61.seviyeye ulaşılabildiği de bir gerçek. Polly Ormanı içinde bulunan sevimli mantarlar ile 61.seviyeye ulaşabilirsiniz. Bunu yaparken de bankanızdaki para miktarı gelişecek ve daha güçlü bir karakter haline geleceksiniz.

Yaşam Becerilerini Geliştirme

BDO Ticaret
BDO Ticaret

Black Desert dünyasında para kasmak sadece canavarla kapışmaktan ibaret değil. Oyun içerisinde yaşam becerileri mevcut. Kendinize bir meslek belirledikten sonra o meslekte guru haline gelebilir ve güzel eşyalar üreterek kazanç sağlayabilirsiniz. BDO’da balıkçılık yaparak karakterinizi “AFK” bıraktığınız zamanlarda bile para kazanma olasılığınız her zaman mevcut. Ticaret yapabilir, at yetiştiricisi olabilir veya bir kimyagere dönüşebilirsiniz. Oyun içinde toplamda 11 adet beceri mevcut. Bu beceriler ise şu şekilde:

 • Toplama
 • Balıkçılık
 • Avcılık
 • Aşçılık
 • Kimya
 • İşleme
 • Eğitim
 • Ticaret
 • Çiftçilik
 • Denizcilik
 • Takas

Merkez pazar içinde yer alan ve iyi bir fiyata satılabilen ürünlerin üretimine girişerek güzel paralar elde edebilirsiniz. Black Desert kendi içinde işçi sistemini barındırıyor. İşçilerinizi üretim aşamasına dahil ederek işleri kolaylaştırabilir ve zengin olma yolunda hızla ilerleyebilirsiniz. Fakat bunları yaparken yukarıda belirttiğimiz para kasma bölgelerini de ihmal etmeyin.

Genel olarak Black Desert Online başlangıç rehberi hakkında söyleyebileceklerimiz bu kadar. Bilakis daha fazla oyun rehberleri ile farklı yöntemleri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir