XBox

Xbox Series X Bilgisayar Oyunlarını Çalıştırabilecek mi?

Xbox Series X bilgisayar oyunlarını çalıştırabilecek iddiası gündeme bomba gibi düştü. 2020 yılının özellikle konsol platformu için çok hareketli geçmesi bekleniyor. Hem Sony tarafından PlayStation 5’in hem de Microsoft tarafından Xbox Series X’in bekleniyor oluşu konsol oyuncularını heyecanlandırmaya devam ederken bu haberde tercihini Microsoft tarafından yapacak olanları sevindirdi.

Xbox Series X Windows Oyunlarının Çoğunu Çalıştırabilme Özelliğine Sahip Olacak

Microsoft’un ürünü Xbox Series X ile ilgili ortaya çıkan son sızıntıya göre bu cihaz içerisinde Windows Mode isimli yada bir benzeri mod barınacak. Bu mod dahilinde Windows 10 işletim sisteminin konsola özel olarak tasarlanmış bir versiyonu çalıştırılabilecek. Konsola özel olarak hazırlanacağı söylenen bu mod sayesinde bilgisayarda oynanabilen oyunlar aynı zamanda konsol platformunda da çalışmış olacak.

Xbox Series X’de Hangi Windows Oyunları Çalışacak?

Bu kapsamda satış raflarında yer alan her oyundan daha çok Microsoft Store’da yayınlanmış olan oyunlar bu sistemde çalıştırılabilecek gibi görülüyor. Microsoft’un oyun mağazasında yayınlamış olduğu kendi bilgisayar oyunlarını yada diğerlerini Xbox Series X Windows Mode üzerinde çalışmaları için özel olarak optimize edeceğini düşünüyoruz.

İlgili modun bir müddet gelişme kaydettikten sonra Microsoft Store dışında Origin, Epic Games veya Steam gibi diğer dijital oyun platformlarına da destek vereceği söyleniyor. Ancak bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğunu varsaymak gerekiyor. Çünkü Microsoft’un sektörde rakibi olan bu mağazaları kendi konsol platformuna dahil edeceğini düşünmüyoruz.

Xbox Series X Ne Zaman Tanıtılacak?

Xbox Series X ile ilgili exclusive oyun yayınlamayacağıyla ilgili haber gündemi bir süre meşgul etmişti. 8k görüntü desteki sunacağına dair ortaya çıkan resmi bilgilerde konsol sektörüyle ilgilenenlerin tüm dikkatini bu tarafa çekmeyi başarmıştı. Ardından Windows Mode özelliği sızıntısıyla yine kendini gündemde tutmayı başardı. Xbox Series X ile ilgili her geçen gün yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. Bu konsolun ne zaman tanıtılacağı ve piyasaya sürüleceği tarihte merak konusu halinde.

Xbox Series X’in E3 2020 etkinliğinde tanıtılması planlanıyor. Bu ürünle ilgili tüm özelliklere ilişkin resmi açıklamalara ulaşmak için 9 – 11 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan E3 2020 etkinliğini beklemek gerekiyor. Bu etkinlikte yer verilen duyurular arasında, Windows Mode özelliği de resmiyet kazanırsa bu konsol sektördeki en büyük rakibi olan PlayStation 5’e karşı önemli bir koz elde etmiş olacak. Sony tarafının ise bu hamleye karşı nasıl cevap vereceği merak konusu haline gelmiş durumda.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı