Haber

Wikipedia 2.5 Yıl Sonra Yeniden Erişime Açıldı

Wikipedia uzun zaman süren bir erişim engelinin ardından tekrar kullanıma açıldı.

Birçok araştırma ve yapılması gereken ödevlerin ana kaynağı olan Wikipedia engellenmişti. Toplamda 2.5 yıl süren erişim engelinin ardından tekrar kullanıma açıldı. BTK’nın internet operatörlerine yapmış olduğu bildirimle birlikte 15.01.2020 – 22:30 sularında erişime açılan Wikipedia görünürde engelli bir siteydi. Ancak bu site ile ilgili ortaya çıkan ayrıntılar incelendiğinde işin aslının öyle olmadığı fark ediliyor. Wikipedia’nın engelli olduğu dönem içerisinde siteye eklenen toplam Türkçe içerik sayısı 44.000’i (kırk dört bin) aşmış durumda.

Tüm dünyadaki en büyük internet ansiklopedilerinden bir tanesi olarak kabul edilen Wikipedia’ya yönelik erişim engelinin kaldırılması nedeniyle geçtiğimiz gün Türkiye için önemli bir gündü. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren bir site olarak Wikipedia’ya ilişkin önceden alınan kararlar Anayasa Mahkemesi’nde incelendi. Bu doğrultuda Anayasa Mahkemesi Wikipedia’nın yasaklı olmasının hak ihlali olduğuna ilişkin bir karar verdi ve almış olduğu karar yukarıda verilen tarihin akşam saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Burada yayınlandıktan sonra Wikipedia engeli açıldı kararı BTK’ya iletildi ve bu hususta gerekli iş ve işlemlerin yapılması istendi. BTK’nın internet sağlayıcılarına yapmış olduğu bildirimlerin ardından Türkiye genelinde erişim açılmaya başladı.

Wikipedia yasaklanmadan önce Türkçe içeriklerin günlük hiti yaklaşık 5 milyon kadardı. Yasaklandıktan sonra ise ortalama olarak 1 milyon civarında hit almaya devam etti. Bu durum bir şekilde siteye Türkiye’den erişimin devam ettiğini gösteriyor. Resmi Gazete’de alınan bu kararın ardından Wikipedia engeli açıldı ve site hitinin yine eski seviyelere ulaşacağını düşünüyoruz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı