Mobil

WhatsApp Reklamlı Mı Olacak? WhatsApp Alternatifleri Neler?

WhatsApp reklamlı mı olacak soruları gündeme damgasını vurdu. Bunun nedeni öncelikle WhatsApp’ın 2012 yılında kullanıcılarına reklamsız kullanım politikası sözünü vermiş olması. Yıllardır reklamsız olarak kullanmaya alışmış olduğunuz reklamsız WhatsApp ara yüzü artık değişiyor. Reklamcı yayın anlayışıyla dikkkat çeken Facebook, WhatsApp’ı satın aldıktan sonra uygulamanın kullanıcılarına verilmiş olan bu sözü bozacak gibi görünüyor. WhatsApp ile ilgili reklam iddiaları doğru çıkarsa WhatsApp durumlarının yayınlandığı bölümde reklamlar da görülmeye başlayacak.

WhatsApp’ta Neden Reklam Görülecek?

Facebook, gelir kapısı olarak uygulamasındaki reklamları kullanıyordu. Bu reklamlar için veri kaynağı ise Instagram’dı. Facebook uygulamasının zamanla hızlı şekilde kullanıcı kaybetmeye başlaması nedeniyle gelirleri düştü ve alternatif kazanç arayışlarına girildi. Burada da tüm dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp devreye girmiş oldu. Facebook artık düşen gelirlerini telafi etmek için WhatsApp üzerinde reklam yayınlama politikasıyla çalışmaya devam edecek.

Böyle bir durum oluşur ve WhatsApp reklamları kullanıcılarını rahatsız etmeye başlarsa reklamsız olarak kullanabileceğiniz benzer mesajlaşma uygulamaları da bulunuyor.

WhatsApp’a Alternatif Olarak Kullanılabilecek Mesajlaşma Uygulamaları

  • Telegram
  • Turkcell BiP
  • Google Duo
  • Viber

Telegram

WhatsApp alternatifi olarak tercih edilebilecek en uygun uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Telegram’ın WhatsApp’tan tek eksiği diyebileceğimiz yönü görüntülü arama özelliğinin olmaması. Bunun dışında kolay kullanım ara yüzü, grup sohbet özelliği ve hafif yapısı sayesinde birçok telefonda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Turkcell BiP

Yerli WhatsApp olarak boy gösteren anlık mesajlaşma uygulamasıdır. En çok Turkcell kullanıcılarına yönelik avantajlarıyla dikkat çeken BiP sunduğu avantajlarla özellikle dikkat çekiyor. Eğer Turkcell hat sahibiyseniz bu uygulamanın zaman zaman sunduğu kampanyalardan ücretsiz olarak dakika, SMS ve GB elde edebiliyorsunuz. BiP uygulamasının sunduğu bu avantajlar dışında mesajla para gönderme, akıllı faks ve uygulama üzerindeki kanallara abone olma gibi dikkat çeken özellikler de yer alıyor.

Viber

WhatsApp alternatifi olarak kullanılabilecek en eski mesajlaşma uygulamalarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Sesli, görüntülü ve metin mesajlarıyla görüşme seçenekleri mevcut bulunmakta. Viber uygulamasının en fazla dikkat çeken yönü ise yazmış olduğunuz mesajların tamamen silinebilmesi. Bu özellik WhatsApp’ta da bulunuyordu. Ancak WhatsApp mesajlarını silmek için 5 dakikalık süreye sahipsiniz. Dezavantajları ise yüksek boyutu ve güçlü sistem özelliklerine gereksinim duyması olarak dikkat çekiyor.

Google Duo

Google Duo, WhatsApp’a alternatif olacak özelliklere sahip değil. Yalnızca görüntülü görüşme desteği sunuyor. Birçok cihazda eş zamanlı olarak çalışan bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız Google Duo’yu tercih edebilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı