Teknoloji

PlayStation 5 Özellikleri Neler Olacak?

Tanıtım zamanı günden güne yaklaşmaya devam eden PlayStation 5'in özelliklerine ilişkin ufak sızıntılar yaşanıyor.

Sony eski oyun konsollarıyla birlikte oyuncuların takdirini kazanmayı başarmış durumda. Bu bakımdan PlayStation 5’e ilişkin beklentiler öncesine göre daha da büyük. PlayStation 5 özellikleri ile ilgili olan haberler oyun severler tarafından çok yakından ve heyecan içerisinde takip ediliyor. Oyuncular tarafından merak içerisinde bekleyiş devam ederken PlayStation 5 özelliklerine ilişkin sızıntılar da sık sık karşımıza çıkacak.

PlayStation 5’in Özellikleri Neler Olacak?

Yeni konsol almak isteyenlerin çoğu PlayStation 5’in çıkış gününü beklediğinden konsol almayı erteliyorlar. Bu bakımdan PlayStation 5’in özelliklerine ilişkin merak daha da artmışken teknik özelliklerle ilgili bazı detaylar sızdırılmış durumda.

GPU’lu işlemcisi Zen 2 mimarili ve 2000 MHz 36 özel Navi hesaplama birimine sahip olacak. GDDR6 bellekle kutusundan çıkması beklenen PlayStation 5’in belleği bir önceki serinin en üst modeli olan PS4 Pro’dan 2 kat daha hızlı olacak.

Sızan bilgilere göre Sony PlayStation 5’in teraflop değerinin 9.2 olduğu görülüyor. Sektördeki en yakın rakibine baktığımızda Xbox Series X’teki teraflop değerlerinin 12.2 olduğunu görüyoruz. Eğer sızdırılan bilgiler resmiyet kazanırsa güç konusunda rakibi bir adım daha önde olacak.

PlayStation 5’in en dikkat çeken yönlerinden biri de hafızası olacak. Bir önceki seri olan PS4’ün kutudan çıkan modelleri 500GB ve 1TB olarak dikkat çekiyordu. PlayStation 5’in ise en az 2 TB’lık disk hacmiyle kutudan çıkması bekleniyor. 2 TB’dan büyük alanların ise daha üst modellere verilecek.

PlayStation 5’e ilişkin kullanıcıları en çok memnun edeceğini düşündüğümüz özelliklerden bir tanesi de eski oyun desteği olacak. Bu demek oluyor ki şuan konsol almayı erteleyip, PS4 almak yerine 5’i bekleyenler PS4’te oynayabilecekleri tüm oyunlara PS5’de de sahip olacaklar. Bu bakımdan konsol almayı ertelemek mantıklı bir karar olarak göze çarpıyor. Ancak PS3 oyunlarının birçoğu büyük ihtimalle PS5’te desteklenmeyecek gibi görülüyor.

PlayStation 5’in özelliklerine ilişkin ufak sızıntılar yaşanmaya devam ediyor olsa da henüz tüm özellikleri, ülkemizdeki fiyatı ve çıkış tarihi resmi olarak açıklanmadı. Ancak PlayStatin 5 tanıtımının bu yılın sonlarında veya önümüzdeki yılın ilk günlerinde yapılacağını düşünüyoruz. Bu hususlara ilişkin sızıntılar yaşandıkça ve resmi açıklamalar yapıldıkça bilgi aktarmaya devam edeceğiz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı