Mobil

Google Asistan’ın 5 Yeni Özelliği CES 2020’de Ortaya Çıktı

Siri ile rekabeti devam eden Google Asistan sahip olduğu özelliklere bir yenisini daha kattı.

CES 2020, ürünlerini ve diğer hizmetlerini Dünyaya tanıtmak için gelen birçok şirkete ev sahipliği yapıyor. CES 2020’ye katılan şirketlerden bir tanesi de Google olarak karşımıza çıkıyor. Google geliştirmiş olduğu ürünlerin yanı sıra Google Asistan gibi uygulamalarının tanıtımını yapmayı da ihmal etmiyor. Şirketin yapmış olduğu bu tanıtımın ardından Google Asistan’a eklenmesi planlanan 5 yeni özellik ortaya çıktı. Google Asistan’ın hızla gelişmeye devam etmesi en öncelikli rakibi olan Siri ile aralarındaki rekabeti kızıştırıyor.

Hızlı Arama Özelliği

Bu özellik acil durumlarda aranması gereken numaralara hemen ulaşılabilmesi için Google Asistan’a eklendi. Bu numaraların Google Asistan’a tanıtılmasının ardından üzerine dokunarak yada sesli bir komut aracılığıyla aranması sağlanabiliyor.

Okuma Özelliği

Google Asistan artık web sayfalarını sizin için okuyacak. Bir internet sitesine girdiğinizde kendinizi yorgun hissediyor veya farklı nedenlerden dolayı okumaktan kaçınıyorsanız “Hey Google onu oku” komutunu verdikten sonra ilgili sayfayı Google Asistan’a okutabilirsiniz.

Ev Notları Özelliği

Evdeki herkesin okumasını istediğiniz notlar artık Google Asistan’a da eklendi. Bu notları kapı girişine veya duvara asmak yerine “Merhaba Google bir not bırak” komutunu verdiğinizde cihaz notunuzu evdekilerle paylaşıyor.

Gizlilik Kontrolü

Google Asistan bazı konuşmaları komut olarak algılayıp devreye girebiliyor. Bunu önlemek için geliştirilen bu özellik sayesinde artık Google Asistanın en beklenmedik anlarda açılmasının önüne geçebileceksiniz. Ağzınızdan çıkan birkaç lafın ardından Google Asistan ansızın açıldıysa “Hey Google, bu senin için değildi” komutunu vererek, bu ifadeyle onu çağırmadığınızı asistana öğretebilirsiniz. Bu sayede birden olmasa bile birkaç komutla Google Asistan’ın beklenmeyen açılmalarına son verebileceksiniz. Google’ın sahip olduğu bu yeni gizlilik denetimleri şuan içinde kullanılabilir durumda. Google öncelikle gizliliğe önem verdiğini ortaya koymak adına, gizlilikle ilgili geliştirmeleri bir ön plana koyuyor.

Zamanlanmış Eylemler

Google Asistan zamanlanmış eylemlerle birlikte bazı durumlarda sizi ayağa kalkma zahmetinden alıkoyacak. Işıkları açma, kahve makinesini çalıştırma ve termostatı açma gibi daha birçok komutla Google Asistan ayak işlerinizi görecek. Bu durumda Google Asistana evde yardımcı hizmetlerde çalışan bir personeliniz gözüyle de bakabilirsiniz. Google Asistan Zamanlanmış Eylemler özelliği şimdilik kullanıma sunulmadı. Bu güncellemenin yılın ilerleyen günlerinde devreye sokulmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı