Teknoloji

AMD Ryzen 4000 İşlemci Modellerini Resmen Tanıttı

AMD, dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği ve üçüncü nesil olarak sınıflandırılan 7nm Zen 2 mimarili yeni Ryzen 4000 serisi işlemci modellerinin tanıtımını yaptı. Tanıtılan yeni işlemci modelleri Intel’in 10nm Ice Lake model işlemcileri baz alındığında daha kapsamlı avantajlar sunuyor.

AMD, geçen yıl düzenlenen CES fuarında Ryzen 3000 model mobil işlemci tanıtımlarını gerçekleştirmişti. Bunu bir gelenek haline getirdiğini düşündüğümüz şirket Ryzen 4000 model işlemcilerin tanıtımını da bu yıl düzenlenen CES fuarında gerçekleştirdi. AMD mobil işlemcilerini ilk kez 7nm olarak üretiyor. 7nm üretim teknolojisini kazanan Ryzen işlemciler üzerinde önemli ölçüde güç tasarrufu oluşmaya başladı. Özellikle Notebook’lar için büyük önem arz eden bu durum güç tasarrufunu artırması nedeniyle pil ömrünü uzatacak. Fazla çekirdek sayıları ve frekanslarıyla dikkat çeken bu işlemciler 15W ve 45W olarak tasarlandı.

Şirketin optimum ölçeklerde kullanılması planlanan bilgisayarlar için tasarladığı 15W Ryzen U işlemci modelinin yanı sıra güçlü oyun ve render performansı sunan 45W Ryzen H serisi dikkat çekiyor. Ryzen U ve H serisi işlemci modellerini Intel’in i3, i5 ve i7 modelleriyle kıyaslamak istediğinizde sırasıyla Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 modellerini baz alacaksınız.

İşlemci segmenti söz konusu olduğunda yıllardır başı Intel çekiyordu. AMD’nin üretmiş olduğu işlemci modelleri Intel’e oranla biraz daha zayıf kalmıştı. Ryzen modelleriyle birlikte bu kanıyı ortadan kaldırmaya çalışan AMD’nin U serisi Ryzen 7 4800’u işlemci modeli 8 çekirdek, 16 iş parçacığı ve 1.8 GHz frekans hızına sahip. Hız aşırtma ile 4.2 GHz görülebiliyor.

Şimdilik bu işlemcilerin hangi bilgisayarlarda kullanılacağı ve piyasaya sürüleceği tarih resmi olarak açıklanmadı. Bu konulara ilişkin resmi açıklamalar geldiğinde bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı