Mobil

2020’da iOS mu, Android mi?

Bu yazıda 2020 yılında yine tüm teknoloji takipçilerinin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri olan bu soruyu sizler için cevaplandırmaya çalışacağız.

iOS’dan vazgeçemememizin nedenleri nedir?

1-Hızlı yazılım güncellemeleri

iOS’un Android’e göre en büyük avantajı yazılım güncellemeleridir. Apple genellikle piyasaya çıktıktan sonraki yıllarda Iphone ve Ipad’leri destekler ve tüm bu cihazlar aynı güncellemeleri alır. Yani yeni özellikler ve uygulamalar edinilir ve güvenlik tehditlerine karşı düzeltmeler anında yapılır.

2-Uzun vadeli değer

Apple, iOS aygıtını uzun bir süre boyunca desteklediğinden, uygulama uyumluluğu ve güvenlik riskleri hakkında endişelenmeden cihazı kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, genel olarak satış değerlerini Android cihazlardan daha yüksekte tutarlar, böylece telefonunuzun modelini yükseltmek istediğinizde eski telefonunuzu fazla değer kaybetmemiş şekilde elden çıkarabilirsiniz.

3-Güvenilir destek

Apple’ın en önemli gücünden biri sağlam müşteri desteğidir. Cihazınızla ilgili bir problemle karşılaştığınızda Apple mağazasından randevu alarak problemlerinizi kolaylıkla çözebilirsiniz.

4-Daha iyi uygulama seçimi

Apple’ın App Store’undaki uygulamaların seçimleri de Android’in Play  Store’una kıyasla biraz daha iyidir ancak aralarında belirgin bir fark yoktur. Uygulamalar genellikle iOS’a gelir çünkü uygulama geliştiricileri oradan daha fazla para kazanma şansları vardır.

5-Daha iyi güvenlik ve gizlilik

Apple dahil tüm yazılım şirketleri bazen ciddi güvenlik hataları yaparlar. Bu gibi durumlarda iOS cihazlar Android cihazlara kıyasla bu gibi durumlara daha hızlı müdahale edebiliyorlar.

Neden Anroid?

İos ile ilgili birçok şeyi sevsekte herkes için aynı durum söz konusu değildir. Android telefonlar ios’lara kıyasla daha farklı şekilde ve boyutta mevcuttur. Peki Android’i İos’tan ayıran özellikler nelerdir?

1-Daha fazla donanım çeşitliliği

Android için en büyük avantaj aslında yazılım değil donanımdır. Birçok farklı telefon markası ve modelleri bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre büyük ekranlı, uzun pil ömürlü telefonlar seçebilirsiniz. İos’ta ise sadece tek bir seçeneğimiz vardır.

2-Her fiyattaki telefonlar

Bilindiği gibi Apple cihazları pahalıdır. Android telefonların yüksek modelleri Apple cihazlardan aynı fiyatta veya daha pahalı olabilirler. Ancak Android işletim sistemli uygun fiyatlı ve yüksek özelliklerde birçok Android telefon bulabiliriz. Yine Apple’da bu seçeneğimiz çok kısıtlıdır.

3- Özelleştirmeler için daha fazla seçenek

Bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi ve telefonlarınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlama özgürlüğüne sahip olmayı seviyorsanız eğer iOS işletim sistemi size pek uygun değildir. Bir IPhone’da birçok şey yapalabilir ancak Apple’ın tüm cihazları yine de aynı şekilde çalışır. Android ise benzer özelleştirmeler sınar ve doğrudan bu özellikleri sil baştan değiştirebilirsiniz.

4-Daha fazla depolama seçeneği

Bir IPhone’un dahili depolama alanını genişletemeseniz de çoğu Android telefonlarda uygulamaları, fotoğrafları depolamak için kullanılabilir dahili depolama miktarını genişletmenize olanak sağlayan microSD kart yuvaları vardır.

Peki android mi yoksa ios mi tercih etmeliyiz ?

Bu artık sizin nasıl bir kullanıcı olduğunuza bağlı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı