Mobil

Intel i3, i5 ve i7 İşlemcilerinin Karşılaştırılması

     Gereksinimleriniz için hangi işlemcinin en iyi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Hangisi ihtiyaçlarınızla daha uyumlu? Bu yazıda sizin için Intel işlemcileri inceledik.

     Farklı işlemci ailelerinin farklı verimlilik seviyeleri vardır, bu nedenle her saat döngüsünde ne kadar yaptıkları GHz numarasının kendisinden daha önemlidir.

Intel’in şu andaki çekirdek işlemcileri, üç adet olup (Core i3, Core i5 ve Core i7), her aralıkta çeşitli modellerle ayrılmıştır. Bu aralıklar arasındaki fark, dizüstü bilgisayarlardaki masaüstlerinde olduğu gibi aynı değildir. Masaüstü işlemcileri, dizüstü yongalarına kıyasla daha mantıklı bir yol izliyor, ancak önbellek, çekirdek sayısı, Turbo Boost ve Hyper-Threading konseptleri gibi tartışmak üzere olan birçok teknoloji ve terim var. Dizüstü bilgisayar işlemcileri, güç verimliliğini performansla dengelemek zorundadır. Bu gerçekten masaüstü işlemcileri için geçerli olmayan bir kısıtlamadır. Mobil işlemcilerde de aynıdır.
Şimdi işlemcileri aşağıda tartışılan kavramlar temelinde farklılaştırmaya başlayalım.

Toplam çekirdek sayısı 

Intel işlemci aralıkları arasındaki tüm farklardan, performansı en çok etkileyecek olanı budur.
Birkaç çekirdeğe sahip olmak, belirli programların çalışma hızını büyük ölçüde artırabilir. Core i3 ve i7 işlemcileri dört çekirdekliyken, Core i3 serisi tamamen çift çekirdeklidir. Bir uygulamanın çok çekirdekli sistemden faydalanması zordur. Her bir çekirdek etkin bir şekilde kendi işlemcisidir. Bilgisayarınız hala yalnızca bir çekirdek etkinken çalışmaya devam eder. Birden fazla çekirdeğe sahip olmak, bilgisayarın aynı anda birden fazla görevde daha verimli çalışabileceği anlamına gelir.

İşlemciİ3İ5İ7
Çekirdek sayısı244

İşlemcilerde Turbo Boost Nedir? 

Bu ilginç olabiliren yavaş Core i3 işlemcileri temel Core i5 ve Core i7’den daha hızlı çalışıyorSaat hızının senaryoya girdiği yer burası. İlk tanımlayalım, Saat hızı nedir?
GHz, bir işlemcinin bir saniyede yönetebileceği saat döngüsü sayısını (hesaplamaları) temsil eder. Basitçe söylemek gerekirse, daha büyük bir sayı daha hızlı bir işlemci demektir.

Turbo Boost’un fanlarla veya zorlamalı endüksiyonla hiçbir ilgisi yok, ancak gerektiğinde ihtiyaç duyulduğunda işlemcinin çekirdek saat hızını dinamik olarak artırmasına olanak sağlayan teknolojinin Intel’in pazarlama adı. Core i3 işlemcilerde Turbo Boost yoktur, ancak Core i5 ve Core i7’ler kullanır. Turbo Boost, daha fazla güç gerektiğinde Core i5 ve i7 işlemcilerinin saat hızını dinamik olarak artırır. Bu, işlemcinin daha az güç çekebileceği, daha az ısı üretebileceği ve yalnızca gerektiğinde destekleyebileceği anlamına gelir. Örneğin, bir Core i3-7300, Core i5-7600 için 3.5GHz’e kıyasla 4GHz’de çalışsa bile, Core i5 işlemcisi gerektiğinde 4.1GHz’e yükselebilir, bu yüzden daha hızlı sonuçlanacaktır. Bir işlemci yalnızca sınırlı bir süre için Turbo Boost’u kullanabilir. Core i5 ve Core i7 işlemcilerin tek çekirdekli optimize edilmiş görevlerde Core i3 modellerinden daha iyi performans göstermelerinin önemli bir parçasıdır.

İşlemciİ3İ5İ7
Turbo Boost3.4 Ghz-4,2 Ghz2.4 Ghz-3.8 Ghz2.9 Ghz-4.2 Ghz

Önbellek 

İşlemcinin performansı yalnızca saat hızı ve çekirdek sayısı ile belirlenmez. Önbellek boyutu gibi diğer faktörler de rol oynar. Bir CPU aynı veriyi tekrar tekrar kullandığını bulduğunda, bu verileri önbelleğinde saklar. Önbellek RAM’den bile daha hızlıdır, çünkü işlemcinin kendisinin bir parçasıdır.
Burada, daha büyük daha iyidir. Core i3  3- veya 4 MB’tır, i5’ler 6 MB’tır ve Core i7’leri 8 MB’tır.

İşlemciİ3İ5İ7
3-4 MB4-6 MB8 MB

Hyper-Threading Nedir? 

Açıklamak için biraz kafa karıştırıcı olan, fakat aynı zamanda Core i7 ve Core i3’te mevcut olduğu gibi kafa karıştırıcı olan kavramlardan biridir, ancak orta seviye çekirdek i5’te değil. Biraz şok edici, değil mi? Normalde işlemci menziline doğru yükseldikçe daha fazla özellik elde ettiğimizi varsayıyoruz, ancak burada değil. Konsepte geri dönme, hesaplama açısından bir iş parçacığı CPU’nun işlemesi gereken programlanmış talimatların bir dizisidir. Örneğin: Bir CPU bir çekirdekten oluşuyorsa, bir kerede yalnızca bir iş parçacığını işleyebilir, bir kerede yalnızca bir şeyi yapabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı